Polska: Kraj kontrastów, morza i gór

Polski kurort podzielony jest na dwie części: plażowo-morską na północy i leczniczo-mineralną na południu, zwaną często narciarską. A w centrum – atrakcje Warszawy, zamki krzyżackie, zabytkowy Kraków, Poznań i Łódź oraz jeziora mazurskie. Wszystko co musisz wiedzieć o Polsce: wizy, mapy, wycieczki i najlepsze hotele w polsce.

Rozważ puszyste sosny, spokojne morze, słoną bryzę, plażowe wydmy i odległe zamki krzyżackie. Obok wspaniałych kurortów plażowych, Polska oferuje jeziora i góry, rezerwaty przyrody, zamki, uzdrowiska i wiele fascynujących miast, które przyczyniają się do bogactwa kulturowego kraju.

Nie ulega wątpliwości, że ośrodkom narciarskim w Polsce brakuje znacznych różnic wysokości i trudnego terenu. Posiadają one jednak rozwiniętą infrastrukturę i zapewniają mnóstwo rozrywek dla dzieci i dorosłych. Polskie stoki są więc dobrym miejscem zarówno dla rodzin spędzających wspólnie urlop, jak i dla tych, którzy chcą po prostu stanąć na nartach. Płaskość okolicznych wzniesień rekompensuje intrygująca “wycieczka”, smaczne jedzenie i troskliwa obsługa.

Polskie prowincje i kurorty

Warszawa, stolica kraju, jest miastem wyjątkowym: niezorientowany turysta raczej nie podejrzewa, że ulice, katedry i zamki w historycznym centrum miasta są wynikiem renowacji, choć bardzo umiejętnej. Warszawa, którą na przełomie XIX i XX wieku nazywano “Wschodnim Paryżem” ze względu na jej niezwykłe piękno, została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, ale jej najważniejsze atrakcje zostały umiejętnie zrekonstruowane według oryginalnych projektów. Niemal wszystkie – od Pałacu Królewskiego po Krakowskie Przedmieście – koncentrują się na prawym brzegu Wisły, gdzie też znajduje się większość hoteli, restauracji i kompleksów handlowych.

Niewielkim zainteresowaniem turystów cieszą się północne i zachodnie obszary Warszawy.

Kraków, dawna stolica z bogatą historią i nowoczesną architekturą, jest drugim najpopularniejszym polskim miastem. Kolorowy Zamek Królewski i historyczny Rynek Główny są godnymi uwagi atrakcjami w dzielnicy Stare Miasto. Nowa Huta znana jest ze swoich stalinowskich wieżowców, Menażeria z lasów i parków, a Kazimierz z antykwariatów i żydowskich jadłodajni.

Łódź nie jest oblegana przez turystów, co jest jednym z powodów, dla których jest tak urocza: przyjemniej jest zapoznać się z jej wspaniałymi domami, muzeami, centrami handlowymi i restauracjami w ciszy. Głównymi atrakcjami Wrocławia są liczne mosty na Odrze, śpiewające fontanny, brukowane uliczki starego miasta i zabawne skrzaty, których rzeźby są praktycznie wszędzie. Poznań jest miastem koncertów i festiwali, podczas gdy Lublin jest miastem uniwersyteckim z modnymi pubami i unikalnymi trasami wycieczek.

hotele z basenem w górach

Klimat

Umiarkowany, na granicy kontynentalnego. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 1 do 5 stopni Celsjusza (do 6 stopni Celsjusza na wyżynach), przy czym obszary centralne są zwykle nieco cieplejsze i bardziej suche niż zachód i północ. Średnia temperatura lipca wynosi +19°C, choć zdarzają się dni, jeśli nie tygodnie, kiedy temperatura osiąga +30°C. W maju, wczesną wiosną i późną jesienią klimat Polski charakteryzuje się przymrozkami.

Cła i wizy

Polska jest jednym z krajów należących do układu z Schengen. Przed wjazdem do kraju należy postarać się o wizę i ubezpieczenie podróżne.

Wwożenie walut obcych nie jest ograniczone, jednak wszelkie pieniądze w kwocie od 3.000 do 10.000 EUR muszą zostać zgłoszone. Wywóz waluty jest dozwolony tylko do wartości podanej w deklaracji celnej. Ponadto należy zgłosić zabytkową biżuterię i dzieła literackie wyprodukowane przed 1945 rokiem. Zabroniony jest przywóz wielu leków (w tym insuliny, która wymaga recepty) oraz benzyny (która może być używana tylko w zbiorniku paliwa w samochodzie).

Zakazany jest import leków kontrolowanych, trucizn, płynów wysoce łatwopalnych i materiałów wybuchowych.

Dozwolony jest bezcłowy wwóz 200 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu; dozwolony jest wwóz 1 litra mocnych napojów alkoholowych, 2 litrów wina lub innych napojów alkoholowych o mocy do 22%; dozwolone jest wwóz 5 litrów piwa; perfumy – nie więcej niż 50 ml; wody toaletowe – nie więcej niż 250 ml. Zwierzęta są dozwolone tylko z paszportem weterynaryjnym z wszystkimi niezbędnymi szczepieniami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top